Uczniowie ZS w Chocianowie – Technik Mechatronik, ZS Politechnicznych w Głogowie – Technik Mechatronik oraz ZS im. Wyżykowskiego w Głogowie – Technik Automatyk, wzięli udział w warsztatach „Programowanie robotów marki Epson przy użyciu symulatora”, które odbyły się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie. Przedstawiciele firmy ASTOR z Krakowa w sposób bardzo interesujący poprowadzili prezentację i umożliwili uczestnikom czynny udział w programowaniu robota. Było to możliwe dzięki specjalnej aplikacji, którą mogli oni zainstalować na swoim sprzęcie komputerowym. Ponad godzinny pokaz zakończył się krótkim quizem. Uczniowie, którzy najlepiej poradzili sobie z odpowiedziami otrzymali upominki.
Pokaz zorganizowali mgr Ireneusz Podolski – nauczyciel w Zespole Szkół w Chocianowie i wykładowca PWSZ w Głogowie oraz dr inż. Paweł Modzel – dyrektor Instytutu Politechnicznego i wykładowca PWSZ w Głogowie,
Poza warsztatami dotyczącymi programowania robotów uczniowie mieli okazję poznać specyfikę zajęć jakie prowadzone są na Uczelni.
Galerie zdjęć:
Prezentacja programowania robotów marki EPSON
Prezentacja produktów Firmy LUMEL
Zajęcia z programowania w oparciu o platformę Arduino
Zajęcia z Grafiki Inżynierskiej z zastosowaniem programu AutoCad
Dr inż. Paweł Modzel poprowadził zajęcia poświęcone Grafice Inżynierskiej z zastosowaniem programu AutoCad. Wszyscy mieli okazję wykonać własne rysunki w wirtualnej rzeczywistości 2D i 3D. Dla wielu z zainteresowanych, możliwości programu w zakresie wielokrotnego kopiowania coraz większych obszarów rysunku było jednocześnie sprawdzianem – kiedy uda się zablokować komputer. Cel , został osiągnięty.
Dr. Inż. Sławomir Chmielewski poprowadził zajęcia w ramach których prezentował najnowsze wyroby Firmy LUMEL z Zielonej Góry. Jednocześnie, zainteresowani – mogli zapoznać się z budową omawianych urządzeń pomiarowych i elementów układów regulacji. Dla wielu z nich , była to pierwsza możliwość zajrzenia do wnętrza tych nowoczesnych wyrobów.
Kolejnym miejscem, w jakim uczniowie mogli poznać praktyczne możliwości programowania w oparciu o platformę Arduino , była pracownia ROBOLAB. Zajęcia prowadzi tam absolwent PWSZ w Głogowie, inż. Witold Józefczyk. W trakcie spotkania , zaprezentował on praktycznie możliwości budowania różnych układów sterowania w oparciu o platformę Arduino. Była też możliwość „pogrzebania” we wnętrzu komputera, zapoznanie się z jego budową oraz możliwością diagnozowania awarii.
W tym miejscu warto nadmienić , że pracownia ROBOLAB, działająca pod patronatem Instytutu Politechnicznego PWSZ w Głogowie, oferuje młodzieży szkół ponadgimnazjalnych bezpłatne zajęcia z zakresu programowania w Arduino, programowania i budowy obiektów w oparciu o zestawy LEGO Mindstorms. Zajęcia odbywają się obecnie w piątki o godzinie 17.00 w pracowni – 007 w budynku B. Odrębny artykuł na temat pracowni ROBOLAB ukaże się niebawem.
W podsumowaniu można stwierdzić , że zarówno studenci jak i uczniowie mogli poznać wiele interesujących nowości. Ci ostatni zaś mogli zorientować się , że pobyt na uczelni nie jest taki straszny, a wręcz może być ciekawy.
W sumie w omawianych warsztatach , wzięło udział blisko sześćdziesięciu uczniów ze szkół o profilu technicznym z Głogowa i Chocianowa. Dla Instytutu Politechnicznego , było to pierwsze tegoroczne spotkanie w ramach którego studenci i uczniowie mogli wspólnie poszerzać swoją wiedzę na specjalnie dla nich organizowanych imprezach, przybliżających współczesną technikę i praktyczne zastosowanie w przemyśle, wiedzy wyniesionej ze szkoły czy Uczelni. W najbliższym czasie planowane są kolejne , podobne zajęcia, skierowane zarówno do studentów jaki i ich młodszych kolegów ze szkół średnich.
Uczestnicy:
Studenci PWSZ w Głogowie
Uczniowie ZS w Chocianowie – Technik Mechatronik pod opieką mgr Ireneusza Podolskiego i mgr inż. Jowity Greń Janas
Uczniowie ZS Politechnicznych w Głogowie – Technik Mechatronik pod opieką dr inż. Elżbiety Banaczyk
Uczniowie ZS im. Wyżykowskiego w Głogowie – Technik Automatyk pod opieką mgr inż. Joanny Jacenik