MATMA DLA CHĘTNYCH czyli spotkanie z “królową nauk”

Matematyka – nie bez powodu okrzyknięta “królową nauk” – jednych zachwyca, intryguje, zachęca do dalszego zgłębiania jej tajników, a innych przyprawia o niepokój i zawrót głowy. Już niebawem będzie okazja do spotkania z “królową”.  W dniach 10 maja oraz 23 maja 2016 roku w godz. 18.00-19.30 w PWSZ w Głogowie odbędą się dwa wykłady przybliżające jej dorobek.

Wykład I w dniu 10 maja 2016 odbędzie się pod hasłem „Świat liczb rzeczywistych to za mało”, poświęcony będzie pytaniu czy równanie x+1=0 ma rozwiązanie?

Okazuje się, że odpowiedź zależy od poziomu wykształcenia matematycznego osoby jej udzielającej. Uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej odpowie, że nie. Jego starszy kolega, który wie o istnieniu zbioru liczb całkowitych udzieli natomiast odpowiedzi twierdzącej. Podobnie jest w przypadku równania x2+1=0. Rozwiązania istnieją, ale dopiero w zbiorze liczb zespolonych, o których szerzej opowie prof. zw. Janusz Łyko, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz PWSZ w Głogowie.

Wykład II w dniu 23 maja będzie dotyczyć liczb Fibonacciego – ich fascynujących własności, związków z kombinatoryką i innych zagadnień z nimi związanych. Zajęcia te poprowadzi mgr Bogusław Merdas, wykładowca Katedry Matematyki Politechniki Wrocławskiej oraz PWSZ w Głogowie. Organizatorem wykładów jest Centrum Wspierania Uzdolnień.
Zapisy na zajęcia odbywają się na adres adziubek@pwsz.glogow.pl
Termin zapisów upływa 6 maja 2016 r. Minimalna liczba uczestników 20.

Zapraszamy