Wizyta wykładowców Instytutu Politechnicznego w zakładach motocykli BMW w Berlinie

O tym, że program Erasmus+, to nieograniczone wręcz możliwości zdobywania nowych doświadczeń, nie trzeba już chyba nikogo w PWSZ w Głogowie przekonywać. Wyjazdy i pobyty u zagranicznych partnerów są realizowane zarówno przez naszych studentów, jak i pracowników. Tym razem swoimi wrażeniami podzielili się dydaktycy.  Dzięki programowi ERASMUS+, w dniach 27-31 maja 2019, podczas pobytu w Berlinie, wykładowcy Instytutu Politechnicznego:  dr inż. Elżbieta Banaczyk, dr inż P. Modzel oraz  dr inż. R Janas, mieli możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Harmonogram wizyty opracowany został dzięki współpracy z Panem Björnem Hanselem, Przewodniczącym VJJ w Berlnie.

Program pobytu obejmował między innymi, zajęcia z zakresu funkcjonowania systemu szkolnictwa wyższego w Niemczech. Dodatkowo, udało się odbyć wizytę w zakładzie produkcyjnym koncernu BMW w dzielnicy Berlina – Spandau. To tam znajduje się zakład produkujący motocykle tej znanej i mającej w Polsce wielu fanów marki. W trakcie spotkania przedstawiciele firmy BMW oprowadzili naszą grupę, prezentując szczegółowo wydziały produkujące poszczególne elementy jak i podzespoły pojazdu. Szczególne zainteresowanie naszych wykładowców wzbudziła linia montażu gotowych motocykli.  Ciekawie prezentowała się  także zautomatyzowana hamownia, w której dokonywano końcowej kontroli gotowego motocykla. W trakcie spotkania padało wiele pytań dotyczących osprzętu jak i systemów technicznych stosowanych w zakładzie, wykładowcy starali się poznać stosowane rozwiązania techniczne. Poziom automatyzacji produkcji wzbudził szczere uznanie i podziw. W berlińskim zakładzie produkcyjnym koncernu BMW  udział automatyzacji produkcji w odniesieniu do bezpośredniej pracy człowieka jest bardzo duży.

Wizyta ta pozwoliła też na lepsze uzmysłowienie, w jakim kierunku będzie w najbliższym czasie podążał współczesny przemysł. Jednocześnie można było wyrobić sobie pogląd na temat wymagań, jakie stawiane będą w najbliższej przyszłości przed kadrą techniczną zajmującą się zabezpieczeniem technicznego funkcjonowania przedsiębiorstw.Uzyskane w trakcie pobytu w Berlinie informacje pozwolą na lepsze dopracowanie programów kształcenia na naszej Uczelni do wymogów współczesnego przemysłu.

Relację z wizyty przygotował dr inż. Paweł Modzel, dyrektor Instytutu Politechnicznego.

sdr

dav

dav

dav

dav