ILE MIERZY „NIC”

W dniu 07 grudnia 2017 w Instytucie Politechnicznym odbyły się zajęcia dla uczniów klasy trzeciej dawnego Gimnazjum nr 5 w Głogowie. Zajęcia w Laboratorium Chemii poprowadziła mgr Maria Urbanowicz. Uczniowie mieli okazję przeprowadzić pod okiem fachowca kilka doświadczeń i eksperymentów. Pani Maria, jak zwykle, zadbała o bezpieczeństwo Młodych Naukowców a jednocześnie pozwoliła na zgłębianie tej tajemnej wiedzy jaką dla wielu uczniów jest Chemia. Z relacji uczniów wynika, że zajęcia z chemii, prowadzone w warunkach laboratorium tak dobrze wyposażonego jak w głogowskim PWSZ, pozwalają na znacznie lepsze opanowanie materiału i lepsze zrozumienie podstaw tego przedmiotu.

Równolegle z zajęciami z chemii, dr inż. Paweł Modzel poprowadził zajęcia dla drugiej grupy uczniów. Przedmiotem zajęć były tak zwane pomiary warsztatowe. Uczniowie mogli zapoznać się z budową kilku przyrządów pomiarowych. Próbowali też własnych sił jako Kontrolerzy Jakości wyrobów. Mogli porównać wyniki pomiarów tego samego przedmiotu wykonywane przyrządami o różnej klasie dokładności. Przy tej okazji zapoznali się z określeniem „tolerancja wymiaru” i z praktycznym znaczeniem tego pojęcia. Każdy z uczestników tych zajęć, mógł zmierzyć kilka przedmiotów i opracować wyniki pomiarów zgodnie z zasadami jakie stosowane są w przemyśle w działach Kontroli Jakości. Przy okazji zmierzono grubość „niczego”. Okazało się , że „prawie nic” , czyli kartka papieru ma grubość ok 0,11 mm.

W trakcie spotkania , młodzież dowiedziała  się , jak odpowiedzialna jest praca Kontrolera Jakości w każdym zakładzie przemysłowym.

  

Stare i Nowe w akcji