WARSZTATY FILMOWE DLA STUDENTÓW NOWYCH MEDIÓW

Udało się! 28 marca br. odbyła się pierwsza część warsztatów filmowych dla II roku studentów Nowych Mediów. Było to 5 godzin zegarowych intensywnych analiz i wskazówek, ogromny zastrzyk wiedzy teoretycznej i praktycznej.

Warsztaty poprowadził Marek Domagała z Poznania – montażysta, scenarzysta, reżyser i kompozytor, który ma na koncie setki najróżniejszych produkcji, począwszy od teledysków, filmów produktowych, reklamowych i promocyjnych, a skończywszy na reportażach, krótkich filmach fabularnych i pełnometrażowych filmach dokumentalnych. Produkcja, przy której ostatnio pracował, to cykl sześciu dokumentów dla TVP Poznań, pt. „Żołnierze wyklęci”. Realizował też dla TVP1 cykl dokumentalny o wielkich Polakach w Rzymie („Polacy w Rzymie – opowieści znad Tybru”). Był także liderem i współzałożycielem zespołu Amaryllis, łączącego rock progresywny z muzyką dawną.

Jak mówi dr Izabela Rutkowska, inicjatorka tych warsztatów: „Potrzeba spotkania z taką osobą wypłynęła od samych studentów. Podczas zajęć i różnych rozmów bardzo szybko okazało się, że nie wystarcza im „zwykłe kamerowanie”, ale potrzeba pogłębionej wiedzy filmowej, a także mistrza obdarzonego spojrzeniem artysty. Zdaję sobie sprawę, że to wciąż mała kropla tak ogromnego tematu, jakim jest film, ale liczę, że stanie się ona dla studentów ważną inspiracją i podpowiedzią. Cieszę się, że ten pomysł spotkał się z tak dobrym odbiorem dyrektor Instytutu Humanistycznego, pani dr Sławomiry Lisewskiej, a następnie pani rektor, dr Katarzyny Rusak – dzięki temu można było go tak szybko i efektywnie zrealizować. A kto wie – może na tych dwóch spotkaniach się nie skończy… Kolejną naszą inicjatywą będzie majowy wyjazd do Wrocławia, do tamtejszej Akademii Dokumentalnej na seans filmowy połączony z wykładem”.

II część warsztatów, tym razem także dla studentów I roku Nowych Mediów już 4 kwietnia. Wtedy też powstanie szersza relacja fotograficzna, wzbogacona o wypowiedzi samych studentów.