Tydzień e-książki

Tydzień e – ksiązki w tym roku obchodzony jest w dniach 3 – 9 marca 2013 r. Ta popularna dziś – szczególnie wśród uczniów i studentów – forma publikacji, nie jest już tylko kulturową nowinką, ale co raz bardziej „przedmiotem” powszechnego użytku.  Czym jest e-książka? E-book (także: eBook, książka elektroniczna lub publikacja elektroniczna), e-książka to treść zapisana w formie elektronicznej, przeznaczona do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu komputerowym (np. komputer osobisty, czytnik książek elektronicznych, telefon komórkowy, mp4czy palmtop). W Polsce e-booki rozwijają się stosunkowo wolno, lecz w latach 2008-2010 nastąpiło większe zainteresowanie książkami elektronicznymi, dzięki czemu powiększyła się oferta wydawnictw polskich.

Zalety e-książki

  1. Mobilność (możesz mieć całą bibliotekę w kieszeni i na wyciągnięcie ręki, wystarczy mieć tylko urządzenie przenośne).
  2. Oszczędność przestrzeni fizycznej (twoja biblioteka jest tak duża, jak dysk twardy i  może stale rosnąć w zależności od tego ile miejsca na dysku posiadasz).
  3. Łatwość w użyciu (nie wszystkie oprogramowania są takie same, ale wiele z nich ma podobne ustawienia i funkcje, które są wspólne:
  4. Interaktywność – Łączenie najrozmaitszych typów mediów w jednolitej postaci elektronicznej, niemożliwe do uzyskania w tak szerokim zakresie w książce tradycyjnej. Poza tym, system nawigacyjny i wyszukiwawczy nieporównanie bogatszy i skuteczniejszy niż w książce tradycyjnej.
  5. Ekologia – brak ściętych drzew, potrzebnych do przerobienia na papier.

 

Wady książek w postaci elektroniczne

  1. Większe wymagania urządzeń elektronicznych, których używanie wiąże się z określonym poziomem kultury technicznej.
  2. Koszt nabycia urządzenia (komputera czy specjalistycznego odtwarzacza).
  3. W przypadku podświetlanych wyświetlaczy, szybsze zmęczenie czytającego i wolniejsze czytanie (wg testów – o ok. 25%)
  4. Brak wystarczająco skutecznych technik i technologii ułatwiających korzystanie z mediów elektronicznych osobom niepełnosprawnym (w szczególności syntezy dźwięku).
  5. Mało skuteczne techniki zabezpieczania praw autorskich.