Nowe Media we Wrocławiu

Studenci kierunku Nowe Media systematycznie uczestniczą w różnego rodzaju działaniach o charakterze edukacyjnym i kulturalnym, zdobywając nową wiedzę i doświadczenia. Tym razem, wraz z wykładowcą – dr Izabelą Rutkowską wybrali się do Wrocławia, by wziąć udział w pokazie filmowym. Relację z tego wydarzenia, zamieszczoną poniżej, przygotował nasz student. Zapraszamy do lektury.

Piotr Śliwak

Studenci Nowych Mediów na pokazie filmu w DCF we Wrocławiu

Trwa drugi semestr Akademii Dokumentalnej 2016/2017, cyklu organizowanego przez Dolnośląskie Centrum Filmowe we Wrocławiu. W ubiegły poniedziałek, 22 maja 2017, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie zorganizowała i sfinansowała studentom Nowych Mediów wyjazd na jedno ze spotkań filmowych prowadzonych w ramach wyżej wspomnianej serii. Głównym punktem wyjazdu był seans dokumentu „Citizenfour” z 2014 roku.

Dziewięcioro zainteresowanych studentów punktualnie stawiło się o umówionej godzinie na głogowskim dworcu, gdzie spotkali się z wykładającą na PWSZ w Głogowie dr Izabelą Rutkowską, która jako pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia, objęła wyjazd opieką. Podróż do Wrocławia trwała niecałe dwie godziny. Będąc już na miejscu, uczestnicy wyjazdu mieli nieco ponad godzinę wolnego czasu dla siebie. Każdy student spożytkował go wedle własnego uznania – większość damskiej części grupy oddała się zakupom, męska zaś udała się zjeść obiad.

Po zwiedzaniu Wrocławia nastąpiła zbiórka przed kinem DCF, a następnie wszyscy żwawo ruszyli do odpowiedniej sali, w której poza studentami zebrało się również kilkunastu innych widzów. Seans poprzedzony został niedługim wykładem jednego z organizatorów spotkania, który przytoczył widowni tematykę dokumentu i wpływ, jaki wywarł na świat. Krótko po tym sala kinowa zatonęła w mroku, ekran zaś rozjaśniał światłem projektora wyświetlającego film.

„Citizenfour” to głośny film dokumentalny w reżyserii Laury Poitras, opowiadający o osobie Edwarda Snowdena i skandalu politycznym do jakiego doprowadził publikując tajne informacje dotyczące zakrojonej na szeroką skalę inwigilacji obywateli (i nie tylko) przez rząd Stanów Zjednoczonych. W dorobku reżyserki jest to trzecia część trylogii dokumentów traktujących o Ameryce po 11 września 2001 roku.

Gdy seans się zakończył, nastąpiła część dyskusyjna, w której każdy z widzów miał okazję wyrazić swoje odczucia odnośnie filmu i poruszanej przez niego problematyki. Wśród osób zabierających głos znalazło się wielu naszych studentów, a także ich wykładowczyni, dr Izabela Rutkowska. Po dyskusji wszyscy opuścili salę.

Również i tym razem studenci dysponowali wolnym czasem. Podobnie jak poprzednio, wykorzystali go na zakupy i posiłek. Gdy zegar ułożeniem wskazówek oznajmił, że do odjazdu pozostało już tylko kilkanaście minut, wszyscy zebrali się w ustalonym punkcie, a następnie wspólnie ruszyli do pociągu zmierzającego do Głogowa.

Wszyscy dotarli cało i zdrowo do domu, mając nadzieję na więcej tego typu inicjatyw w przyszłości.

Za jakiś czas – bogatsza galeria.